تبلیغات
مثلث قدرت - دوپینگ خونی


مهرداد
 
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


 

دوپینگ خونی

استفاده از خون کامل، گلبولهای قرمز یا سایر فرآورده های خونی توسط ورزشکار، دوپینگ خون نام دارد و از نظر کمیسیون کمیته بین المللی دوپینگ ممنوع است.
در این روش خاص دو پینگ، ساخت گلبولهای خون در بدن ورزشکار به طور غیر طبیعی افزایش می یابد و در نتیجه درصد اکسیژن رسانی به بافتهای مختلف وی بالا می رود

 


دوپینگ خون، عموما در ورزشکارانی استفاده می شود که نیاز به انفجار انرژی ( تحریک ناگهانی همراه با آزاد سازی انرژی در عضله ای خاص مثل حرکات مچ دست، در والیبالیستها ) در عضلات خود دارند .

 

 * روش انجام دوپینگ خون
با توجه به این اصل علمی که درصد ساخت گلبولهای قرمز در ارتفاعات افزایش می یابد، جهت انجام دوپینگ خون ورزشکار را برای مدتی در ارتفاعات نگه می دارند و بعد از ساخته شدن گلبول قرمز، مقادیری از خون وی را گرفته و نگهداری می کنند و در صورت لزوم مجددا به وی تزریق می کنند.
در ضمن گاهی برای تحریک ساخت گلبولهای خونی بیشتر از هورمونی موسوم به اریتروپویتین استفاده می کنند تا درصد خون سازی

دوپینگ خونی چیست و در چه ورزش هایی استفاده می شود؟تزریق خون به یك فرد با سطح طبیعی گلبول قرمز در جهت افزایش هموگلوبین را دوپینگ خونی می گویند. هدف از این كار افزایش توانایی حمل اكسیژن در خون و بنابراین افزایش قدرت استقامتی آن شخص می باشد. انتقال خون می تواند از یك دهنده با گروه خونی مشابه و سازگار (انتقال همسان) انجام شود و یا تزریق مجدد خون فرد به خودش بعد از یك دوره ذخیره صورت گیرد (انتقال از خود)بدین ترتیب افزایش ناگهانی توده گلبول های قرمز با انتقال گلبول ها به فرد، موجب افزایش توان هوازی حداكثر و آمادگی جسمانی هوازی می گردد.با توجه به اینكه دوپینگ خونی مقاومت را افزایش می دهد، استفاده از آن در ورزش های استقامتی مثل اسكی، دوی ماراتن و دوچرخه سواری گزارش شده است.
نوشته شده توسط مهرداد در یکشنبه 11 بهمن 1388 و در 10:40 ق.ظ [+]
تعداد نظرات ارسالی این پست :       ارسال نظر       آخرین ویرایش:- -


من مهرداد هستم و در رشته بدنسازی فعالیت می كنم . هدف من از تشكیل این وبلاگ بالا بردن اطلاعات ورزشكاران عزیز است و سعی كردم تا تمامی جوانب بدنسازی اعم از تغذیه استراحت و تمرین را در این وبلاگ بگنجانم از بینندگان تقاضا دارم تا نظرات خود را اعلام كنند در ضمن من بچه محله سلسبیل هستم و در باشگاه آرمان تمرین میكنم و جا دارد تا از   رفیق هایم(سهیل،  علی ، رضا  محسن،  پژمان، سیامك) تشكر كنم برخی از مطالب این وبلاگ برگرفته از كتاب آنابولیك و ورزش های قدرتی نوشته ی صادق سلامی و كتاب گزارش هورمون میباشد و مابقی با استفاده از تجربیات و اطلاعات حقیر كه ماحصل مطالعات و تمرین در باشگاه می باشد در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است   با تشكر