تبلیغات
مثلث قدرت - دو پینگ Doping


مهرداد
 
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


 

دو پینگ (Doping) در ورزش، به استفاده از مواد و داروهایی گفته می شود که این داروها نیرو و کارایی انسان را تا حد بالایی افزایش می دهد، و مصرف آنها توسط سازمانهای مجری و ناظر رقابتهای ورزشی ممنوع شده است. البته این تعریف مشخص میکند که مصرف تمام مواد نیرو دهنده نمی تواند جزو مصارف دوپینگی به حساب رود، عموما" داروها ومواد دوپینگی، مواردی هستند که سازمانهای اجرا کننده رقابتهای ورزشی مصرف آنها را ممنوع کرده است. پس بدین صورت مصرف مواد و دارهای نیروزای غیرمجاز را می توان دوپینگ نامید. انواع دوپینگ رایج ترین مصرف مواد و داروهای دوپینگی از طریق خوردن، نوشیدن یا تزریق این نوع داروها است. که به این نوع مصرف، نوع خوراکی، مصرفی یا تزرقی گفته می شود.واژه دوپینگ از زبان آفریقای جنوبی مشتق شده است و اشاره به یكنوشیدنی باستانی دارد كه به عنوان محرك در مراسم رقص استفاده می شده. به تدریج این واژه استفاده گسترده تری پیدا كرد و در ورزش امروز به معضلی تبدیل شده است.

این واژه در دنیای امروز به معنای استفاده ورزشكار از مواد یا روش هایی است كه به قصد افزایش كارآیی در ورزش انجام می شود.دوپینگ به معنای استفاده از مواد متعلق به گروه داروهای ممنوع، محدود شده و یا استفاده از روش های گوناگون غیرمجاز می باشد. به قولخوان آنتونیو سامارانش رییس كمیته بین المللی المپیك، دوپینگ نوعی تقلب است كه از جنبه های مختلف منجر به انحطاط و مرگ می شودمرگ فیزیولوژیك؛ چرا كه دستكاری غیرقانونی در فرایند طبیعی باعث تغییرات شدید و برگشت ناپذیری در بدن می شود.

مرگ جسمی، نظیر برخی موارد اسفبار مرگ ورزشكارانی كه در سال های اخیر مشاهده شده است. انحطاط روانی و شخصیتی ناشی از رضایت شخص به تقلب، نادیده انگاشتن توانایی ها و ظرفیت های شخصی و بزرگ كردن ناتوانی ها و معایب و بالاخره انحطاط اخلاقی به واسطه تعدی فرد از قوانینی كه تمام جامعه بشری پایبند آن هستند. از رخدادهای مهم در تاریخ دوپینگ می توان به موارد ذیل اشاره كرد:

 

اولین مورد مرگ ورزشكاران در سال۱۸۸۶ رخ داد كه یك دوچرخه سوار به نام لینتون در اثر استفاده بیش از حد داروی تری متیل درگذشت.در مسابقات المپیك یك دونده ماراتن به نام توماس هیكس در اثر مصرف برندی و استریكلین در شرف مرگ قرار گرفت.

دهه ۱۹۵۰-روس ها از هورمون های مردانه برای افزایش قدرت و نیرو استفاده نمودند و آمریكایی ها نیز استروییدها را به این منظور استفاده كردند۱۹۶۰.- دوچرخه سوار دانماركی در المپیك رم به علت مصرف بیش از حد آمفتامین ها فوت كرد۱۹۶۴.- افزایش قابل توجهی در ظاهر عضلات ورزشكاران در المپیك دیده شد كه شك در مصرف داروها را برانگیخت۱۹۶۷.- كمیته بین المللی المپیك بعد از مرگتامی سیمپسون به علت مصرف غیر از آمفتامین ها واكنش نشان داد۱۹۶۸.- این كمیته با تعریفی از دوپینگ لیست داروهای غیرمجاز را ارایه داد و بدین ترتیب انجام آزمایش در بازی های المپیك شروع شد۱۹۸۸.- در المپیك سئول،تست بن جانسون از نظر مصرف استروئیدهای آنابولیزان خلع و از ورزش محروم گردید.

همچنین ۲ وزنه بردار بلغاری كه به مقام نخست المپیك دست یافته بودند به علت دوپینگ محروم شدند۱۹۹۴.- دیه گو مارادونا فوق ستاره فوتبال آرژانتین در مسابقات جام جهانی ۱۹۹۴ آمریكا به علت مصرف داروهای محرك از همراهی با تیمش محروم گردید و بدین ترتیب آرژانتین بدون مارادونا از آن دوره مسابقات حذف شد۲۰۰۰.-برای مبارزه هر چه شدیدتر با این پدیده شوم، كمیته مبارزه با دوپینگ تشكیل شده و آماده برخورد جدی با متخلفین در مسابقات المپیك ۲۰۰۰ سیدنی می باشد.
نوشته شده توسط مهرداد در یکشنبه 11 بهمن 1388 و در 10:19 ق.ظ [+]
تعداد نظرات ارسالی این پست :       ارسال نظر       آخرین ویرایش:یکشنبه 11 بهمن 1388 10:26 ق.ظ


من مهرداد هستم و در رشته بدنسازی فعالیت می كنم . هدف من از تشكیل این وبلاگ بالا بردن اطلاعات ورزشكاران عزیز است و سعی كردم تا تمامی جوانب بدنسازی اعم از تغذیه استراحت و تمرین را در این وبلاگ بگنجانم از بینندگان تقاضا دارم تا نظرات خود را اعلام كنند در ضمن من بچه محله سلسبیل هستم و در باشگاه آرمان تمرین میكنم و جا دارد تا از   رفیق هایم(سهیل،  علی ، رضا  محسن،  پژمان، سیامك) تشكر كنم برخی از مطالب این وبلاگ برگرفته از كتاب آنابولیك و ورزش های قدرتی نوشته ی صادق سلامی و كتاب گزارش هورمون میباشد و مابقی با استفاده از تجربیات و اطلاعات حقیر كه ماحصل مطالعات و تمرین در باشگاه می باشد در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است   با تشكر